DROGA CIERPIENIA W KOBIECYM SERCU

Stajemy razem z Chrystusem na drodze krzyżowej, która jest drogą upominania się o godność człowieka. Dziś chcemy modlić się za wszystkie kobiety, dziewczęta, matki, aby świat doceniał ich poświecenie, ich powołanie. Chrystus staje po stronie każdego skrzywdzonego człowieka. Rozważmy dziś Jego drogę cierpienia w kobiecym sercu.


Stacja I : Pan Jezus niesprawiedliwie osądzony

Czym jest śmierć w życiu kobiety? Słowo kobieta, dosłownie oznacza "dająca życie". Śmierć jest zadaniem bólu jej naturze, śmierć jest przeciwieństwem miłości, skoro miłość daje życie. Widziałeś twarz kobiety, której dziecko skazano na śmierć? To tajemnica konania jej serca.

Jej twarz jest wołaniem o prawo do miłości dziecka, do jego życia.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja II : Pan Jezus przyjmuje krzyż

Kiedyś widziałem kobietę dźwigającą krzyż zakupów zbyt ciężki dla delikatnej natury. Widziałem też krzyż kobiety dźwigającej męża pijaka przez 40 lat małżeństwa, któremu ślubowała, że go nie opuści aż do śmierci. Zanim umarł upokarzał ją, potem obłożnie chorował i nie miał nikogo, tylko ją. Dźwigała go do końca. A potem płakała...

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja III : Pan Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem

Czym jest pierwszy upadek kobiety? Może głęboką wiarą w to, że jest kochana? Słowa o miłości otwierają całe jej istnienie na dar z siebie. To niebezpieczne. Nie każdy chce nieść długo czyjąś miłość. Znam kobiety porzucone, samotne. Znam kobiety, które łaszą się prosząc o miłość ludzi chorych na obojętność. Serce podeptane, gdy nie znajdzie ciepła, skamienieje.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja IV: Pan Jezus spotyka Matką swoją

Serce matki, to jeszcze coś więcej niż serce kobiety. Matka jest doskonałym pomysłem Boga na przybliżenie tajemnicy jedności. Nikt nie nosi w sobie tak życia, jak Matka. Nikt nie zrozumie, czym jest dawanie życia, tylko ona. Pytaj swą matkę jak żyć, pozwól by cię pocieszała, kierowała... i nie wstydź się jej, bo ta miłość jest pewna, gdy idziesz drogą krzyża.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja V : Szymon Cyrenejczyk pomaga Panu Jezusowi

Właśnie tak powinno być. Na drodze krzyżowej, którą kroczy kobieta, w pewnym momencie powinien stanąć mężczyzna, który poniesie obok niej to, co najcięższe. Razem są w stanie dojść do końca. Razem mogą zrozumieć, co to znaczy dzielić krzyż. Kobiece brzemię życia dźwigane przez mężczyznę uszlachetnia go, łagodzi, staje się jak balsam.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja VI : Weronika ociera twarz Pana Jezusa

Widziałeś kiedyś prawdziwą, odważną kobietę? Janina, włoska lekarka decyduje się umierać, aby urodziło się jej dziecko. Elżbieta, zdradzana przez całe życie i poniżana przez swego męża, postanawia być wierną do końca - po jej śmierci mąż się nawraca. Stanisława Leszczyńska w obozie zagłady mimo grożącej jej za to kary śmierci odbiera porody, ratuje życie na cmentarzysku wojny. Ponoć dziś największą odwagą młodej dziewczyny jest wytrwać w czystości do ślubu.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja VII : Pan Jezus drugi raz upada pod krzyżem

Można się w życiu pomylić. Uwierzyć, że trzeba być kobietą pracy i sukcesu ponad własnym sercem. Można usiłować być drapieżną i zaborczą, aby świat w ciebie uwierzył, aby mieć rację. W końcu przez małą szczelinę kamiennego, zmęczonego serca, delikatnie wycieka mały żal. Żal, że żyło się za szybko, że żyło się na powierzchni, że życie minęło byle jak. Czasami trzeba się modlić o taki żal.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja VIII : Pan Jezus upomina płaczące niewiasty

Coraz więcej kongresów, gdzie kobiety domagają się władzy. Coraz więcej w parlamencie kobiet. Uchwalają, protestują, podnoszą się, by być takie same jak oni. Walczą o sprawiedliwość, walczą o ludzkie prawa, o pokój. Szukają w wielkim świecie miejsca by zaistnieć. A Bóg dał w ręce kobiety całego człowieka, aby kształtowała go od samego początku, jak garncarz glinę. Aby od samego początku miała wpływ na świat. Dlaczego masz zmieniać to czego zmienić nie jesteś w stanie, a porzucasz możliwość obdarowania miłością całego człowieczego kosmosu ukrytego w dziecku. Gdyby kobieta to zrozumiała nie byłoby kryzysu rodziny.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja IX : Pan Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem

Przestać walczyć o życie. Być po stronie śmierci, to jest największy upadek "dającej życie", kobiety. Na drodze krzyżowej wszystkie kobiety podkreślają "To jest człowiek". Trzeba przyznać się, że to mój syn, otrzeć mu zniesławioną twarz, płakać i cierpieć razem z nim. Takie są kobiety na drodze krzyżowej. Życie jest miłością. Wystarczyłoby, gdyby świat uwierzył w miłość.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja X : Pan Jezus z szat obnażony

Wygrać wybory Miss, tzn. umieć się rozebrać. Być dobrą aktorką, tzn. mieć odwagę się rozebrać. Zdobyć szybko pieniądze, tzn. pozwolić każdemu, by cię rozebrał. W końcu kobieta obnaża się sama idąc za modą, za erotyzmem, za rządzą. Co świat chce zobaczyć? Dlaczego Chrystus się wstydzi, a ludzie doznają zadowolenia. Ciało to tylko część człowieczeństwa. Chciałbym cię ubrać w delikatność, skromność, czułość i wierność. Nie musisz być boginią. Bądź po prostu kobietą, która jest wierna, dlatego zachwyca mnie. Teraz wiem, czym jest piękno.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja XI : Pan Jezus przybity do krzyża

Krzyż jest miejscem, na którym dopełnia się prawda o miłości. Więc krzyżem kobiety jest zdolność do poświęcenia, do tego, by przetrzymać pęd świata do wielkich statystyk, procentów, milionów zysków i dzień po dniu mówić swoim życiem: "ratujmy człowieka". Nie ma lepszej terapii, niż bliska, osobista więź przyjaźni, więź miłości. Nad tym nie pracuje żaden system, żadne konsorcjum. To jest zadanie serca. Pozwolić się ukrzyżować dla tej prawdy, tzn. spotkać w swoim sercu Chrystusa.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja XII : Pan Jezus umiera na krzyżu

Co to znaczy umrzeć? Nie zostawić po sobie śladu. Nie chcieć być przechowywanym w pamięci. Nie pokazywać sobą nic. Kobieta rodząc życie mówi przez następne pokolenia, że twoje życie jest owocem miłości. "Ja chciałam przedłużać życie", "Ja wierzę w miłość, bo tylko człowiek może kochać, więc rodzę człowieka". Pismo mówi, że i "niepłodna rodzi siedmioro". Można rodzić w sercu, można rodzić dla nadziei, pomóc wejść na najtrudniejszą górę życia i wytrwać z nim do końca. Po takiej śmierci zawsze jest zmartwychwstanie.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja XIII : Pan Jezus zdjęty z krzyża

W życiu wcale nie chodzi o to, by cierpieć. W życiu chodzi o to, by kochać. A jeśli miłość będzie wymagała cierpienia, to będę cierpieć. Potem każdy będzie wolny. Kobieta swoim sercem pokazuje świat wiary. Wiary, ze z tego maleńkiego dziecka wyrośnie dobry człowiek, że swoje siły zdrowie i lata, które oddaje z miłością są dobrze ulokowane, bo są ulokowane w człowieka. Nie kochaj rzeczy, nie przywiązuj zbytniej uwagi do cierpienia, ty jesteś po to, by życie maiło sens.

Miłość kobiety może zmienić świat.

+ + +

Stacja XIV : Pan Jezus złożony w grobie

Panie, chcę Ci powiedzieć, że wierzę w miłość. Przechodzę drogę mojego życia i wiem, że to, co najmniejsze, niezauważalne, to właśnie moje życie. Dzisiaj składam w Twoje serce wszystkie kobiety, matki dziewczęta i proszę, chroń je, Panie. Podnoś je, powstrzymuj. Bo kobieta, jak kościół musi być miejscem życia. Musi być sanktuarium poczętej miłości. A kto kocha narodził się z Boga. Amen